Stop by Grandpappy’s site

I have Grandpappy on my blog roll and he has a great 1 year emergency supply and he gives you it all from calories to average cost.  All of the items he posts can be had at the local supper market.   Now just under 2 grand my sound a little pricey for 1 year of food until you start looking at MRE’s or freeze dried.  Every item can be bought at your local mega-mart and if you hit sales and time your buys you can save money.  But for a family of 4 this is 3 months of food at min. and how much do you spend on food per month?

This does not count even a small garden nor sale pricing or buying in bulk. But it is a great place to start because you can pick a few items every shopping trip to concentrate on and that are on sale. For example Quaker quick oats is about 10 pounds at a cost of $15.00. But if you buy 50 pounds in bulk oats for that same $15.00 you get well over 4 times as much  food.  So instead of having oatmeal for 1 person for one year you can have breakfast for 4 people for a year for about the same cost.  The only thing that changed is you do the packaging.  Rice has been about 50 pounds for $20.00 or under  in bulk not hard to find. So fo that $40.00 you have 2 people covered. I’m not saying grandpappy’s numbers are bad. He has covered the upper end of costs.

He covers a good variety and tells you exactly why he picks a product.  I think he shows you a great overview on food to get. Then it’s up to you to get shopping and shop smart.  You don’t have to shop online or get special food products. Your local mega-mart, Costco, Sam’s club or Wal-mart has most of what you need for survival food.  It’s not survival food it’s just food!

Advertisements

6 Responses to Stop by Grandpappy’s site

  1. Craig Cavanaugh says:

    A good primer anyway. Welcome to the WP “dark side”…

  2. Jamie says:

    Thanks Craig, on moving to wordpress I do think I’m going to like it better once I get used to the new format.
    As to food at grandpappy’s site his system is kind of expensive compared to mine but any one can get it started right away. It sure isn’t as expensive as going all freeze-dried packed “Survival” food.
    I don’t know if it’s just me but as I look at his list and I see how I can get stuff cheaper and how I can make my own with what I already have on hand. I do think it’s a great point to start at and give you ideas to prevent food fatigue and give your self time to adjust to eating real food and not all the processed crap we tend to get at the local Mega-mart.
    Buying a hot bath canner, a pressure canner, vacume sealer, plus all the jars, bags and buckets can be daunting and if you pay full price you are looking at $300.00- $500.00 + in costs. Doing prepping my way you get the basics that are good for 2-5 years and you can add slowly those big ticket items and you have them forever as tools. Plus you have time to look at yardsales, sales and 2nd hand and you will often get a great buy! Because you don’t need it you can walk away. That gives you the upper hand in any bargaining or trade.

  3. Garden Mom says:

    Linked here from MD’s blog – I have read Grandpappy’s food recommendations, and I used this list to help me start. Some suggestions seem a bit off. For example, 48 cans of fruit, even with 3 servings per can, is less than 150 total servings, less than 1/2 of a year at one serving per day. I am planning on two servings of fruit (one actual fruit and one Tang) and two servings of veggies per day. What are you recommending for fruit and veggies per day? Do you have a suggested list? I didn’t see it on my quick look through of your blog
    Thanks – good for discussion and learning.

  4. Jamie says:

    Garden Mom I can’t say I’ve focused a lot on the fruit and veggies in storage. It’s one of my weaker points I am working on.
    One site recomends 100 pounds of fruit and 150 of vegies per person http://www.wildlandfire.com/docs/2005/food05.htm

    I have 3 fruit trees a 30 foot line of grapes and my neighbors give plums and apricots. I’m growing 3 dwarf citrus plants and will be adding berry bushes this spring.

    I don’t know if you have checked into sprouting for fresh veggies year round and it’s easy to do. I’ve also working on a couple of 5 gallon salad buckets with cherry tomatoes, lettuce, radishes and baby carrots and I’m adding root vegatables that store well and last late into fall like potatos, turnips and rutabagas.

  5. Gods-Hammer says:

    Sprouting is a great menu enhancer. Here is a good breakfast from sprouting. (copied n pasted…as I recall the math was off on the price but is still a real deal morning 🙂 meal )

    The perfect 24 cent breakfast. This is just one example of a food which is easy to process, nourishing, energy and health giving and costs practically nothing.
    It is simply four ounces of wheat, sprouted for 48 hours, cooked overnight in your thermos and put in your blender. This makes a large bowl of breakfast cereal which tastes wonderful and will give you more energy than you can imagine.
    There are several steps to processing this food but it takes only a few minutes in all as you bustle about in your daily routine.
    You probably already have most of what you need but you should equip yourself with what you lack.
    First, look up your local feed and seed store, even in a city, and call them. Ask if they have, or can order, 50 to 60 pounds of hard red winter wheat, untreated (treated seed is strictly for planting). There is no reason they should not be able to provide it.
    It will cost between $10.00 and $12.00, depending on your location. Say it costs $12.00 for 50 pounds or 24 cents per pound. You will use 4 ounce portions. That is about a quarter for each breakfast.
    One thing you will need is a narrow-mouthed thermos bottle. Don’t be tempted to get a wide-mouthed thermos, if you mean to cook in it. It holds 3/4 cup less than you need. Also, the cap has a wider surface, which keeps it from holding the heat of the near boiling water needed for actual cooking.
    Next you need two quart jars. Mayonnaise jars or similar will do. To cover them get some nylon window screen from the hardware store and cut two six inch by six inch squares. Put four ounces of wheat in each jar. Put the screens over the jars and hold them in place with large rubber bands. Fill one jar one-third with water and set it near the sink overnight.
    Next morning pour out the soak water and drink it. It is vitamin-rich and a good morning tonic. Upend the jar in the sink to drain. After the first draining, flood the wheat about every four hours before bedtime and drain it. The idea is to keep the wheat moist.
    At the last flooding the first day, just before bedtime, flood the second jar and let it set overnight like the first. Next day, drink the water and treat the second as the first, flooding both every four hours or so.
    On the second evening the first jar of wheat will show sprouts protruding from the ends of the grains. Now it is ready. It is part grain and part fresh vegetable. Its protein and vitamin content is higher and it is altogether a more complete food, rich and amazingly nutritious and, again, a complete meal for less than 4 cents.
    Empty the sprouted grains into a two cup measure and put four more ounces of wheat in the jar, flood and set aside overnight as before. Now you have a perpetual routine taking up no real time and producing a fantastic amount of food for little cost.
    With the sprouted grain in the two cup measure fill it with water to the two cup mark. Then pour it into a saucepan on the stove and add two more cups of water and a few shakes of salt to keep it from tasting flat. Heat it to a boil, which takes about five minutes.
    You will need a funnel to pour the water and the grain into the thermos. Take a gallon plastic bottle; milk, bleach, vegetable oil, etc. and cut it in half. Use the top half for the funnel.
    Fill your thermos with hot water to preheat it and then pour out just before filling with the grain. While the grain is still boiling, empty the pan into the funnel and so into the thermos. You will have to use a spoon to push part of the grain from the funnel into the thermos, as well as some of the grain from the pan. At any rate, do it quickly so you can cap the thermos to contain the heat.
    Cap then shake the thermos and lay it on its side so its contents don’t bunch up, and leave it overnight. Next morning, pour the contents into a blender and pour out part of the liquid into a cup. Drink the liquid as it is rich in vitamins.
    With just enough liquid to cover the grain, turn on the blender at low. Then increase the speed until the grain is all ground to the consistency of oatmeal. You can add cinnamon or any other flavoring if you like but you will find it has a delicious taste of its own.

  6. Jamie says:

    Hammer Great find I’ve seen similar recipes using a thermos for cooking grains over night.
    I also saw a really cool bread recipe for using spouted grains rather than grinding the wheat/barley. I still need to try that one out

%d bloggers like this: